Az építésügyi és örökségvédelmi hivatalok állami főépítészi, építésügyi hatósági, építésfelügyeleti hatósági, valamint örökségvédelmi hatósági feladatokat látnak el.

Az építésügyi hatóság folytatja le az építésügyi engedélyezési eljárásokat, ennek keretében az építési tevékenységek végzésére irányuló építési engedélyeket ad ki, helyszíni szemle keretében ellenőrzést folytathat le, az ügyfél kérelmére lefolytatja az összevont telepítési eljárást, dönt az országos építési követelményektől való eltérés engedélyezési eljárásában, használatbavételi, fennmaradási, illetve bontási engedélyeket, valamint hatósági bizonyítványokat ad ki.

Az építésügyi hatósági eljárásokban elsőfokon a települési önkormányzat jegyzője, a fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője jár el, a jogszabályban meghatározott kiemelt építésügyi hatósági ügyekben pedig a járási építésügyi hivatal, illetve a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal, másodfokon pedig a kormányhivatal építésügyi és örökségvédelmi hivatala jár el.

Az építésfelügyeleti hatóság ellenőrzi az építményekre, építési termékekre, módszerek és eljárások műszaki követelményeire és alkalmazására vonatkozó szabályok betartását, valamint a felhasznált építési termékek esetén a megfelelőség igazolását. Közreműködik az építési munkálatokban részt vevő tervező, tervellenőr, építési műszaki ellenőr, felelős műszaki vezető, beruházás-lebonyolító és a szakmunkát végző megfelelő képesítésének és jogosultságainak ellenőrzésében, valamint felügyeli és ellenőrzi az építőipari kivitelezési tevékenységeket és az építési napló jogszabályszerűségét.

Az építésfelügyeleti hatóság feladata a jogerős építésügyi hatósági engedély meglétének és az építőipari kivitelezési tevékenység bejelentésének és engedélyezésének, illetve az építési szerződésre és a tervezési szerződésre vonatkozó előírások teljesülésének ellenőrzése. Figyelemmel kíséri az építmény szerkezetére, a kivitelezés módszerére és technológiájára vonatkozó követelményeket betartását és ellenőrzi az építtetői fedezetkezelés hatálya alá tartozó építőipari kivitelezési tevékenység végzésére vonatkozó külön előírások szerinti eljárást.

Az építésfelügyeleti hatósági eljárásokban elsőfokon a járási építésügyi hivatal, illetve a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal, másodfokon pedig a kormányhivatal építésügyi és örökségvédelmi hivatala jár el.

Az örökségvédelmi hatóság engedélyező hatóságként jár el a műemlékeket érintői ügyekben, illetve a régészeti lelőhelyet érintő ügyekben; a régészeti lelőhelyen vagy a régészeti védőövezet területén megvalósuló tevékenység vagy építmény engedélyezésére irányuló eljárásokban, a műemléket érintő tevékenység és építési tevékenység engedélyezésére irányuló eljárásokban; a műemlék ingatlanon tartandó zenés, táncos rendezvények engedélyezése esetében; kérelemre, illetve más hatóságok előtt indult ügyekben pedig szakhatósági feladatokat lát el.

Az örökségvédelem szabályainak megsértése esetén műemlékek, régészeti lelőhelyek vonatkozásában a beavatkozást megelőző állapot helyreállítását, karbantartását, valamint a fenntartható használatra vonatkozó kötelezettség teljesítését, illetve a méltatlan használat megszüntetését rendeli el. Műemlékek és régészeti lelőhelyek károsítása, veszélyeztetése esetén az ott folyó tevékenységet hivatalból leállítja, illetve az engedélyhez kötött tevékenység engedély nélkül vagy attól eltérő módon való végzése, valamint védelem alatt álló kulturális örökségi elemek jogellenes megsemmisítése, megrongálása, veszélyeztetése esetén örökségvédelmi bírságot szab ki.

Az örökségvédelmi hatósági eljárásokban elsőfokon a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal, másodfokon pedig a kormányhivatal építésügyi és örökségvédelmi hivatala jár el.

A régészeti érték védelmével kapcsolatos örökségvédelmi hatósági eljárásokban másodfokú hatóságként az egész országra kiterjedő illetékességgel Budapest Főváros Kormányhivatalának Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala jár el.

A fővárosi és megyei kormányhivatalok szakigazgatási szerveiként működő építésügyi és örökségvédelmi hivatalai szakmai irányítói feladatokat látnak el a járási építésügyi hivatalok, illetve a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatalok felett.

A szakigazgatási szerv fontosabb feladatai:

  1. az állami főépítész lefolytatja a területrendezési hatósági eljárást.
  2. az építésügyi hatósági eljárásokban másodfokú hatóságként jár el, elbírálja az elsőfokon hozott határozatok elleni fellebbezéseket.
  3. az építésfelügyeleti hatósági eljárásokban másodfokú hatóságként jár el, elbírálja az elsőfokon hozott határozatok elleni fellebbezéseket.
  4. a műemléki érték védelmével, valamint a régészeti érték védelmével kapcsolatos örökségvédelmi hatósági eljárásokban másodfokú hatóságként jár el, elbírálja az elsőfokon hozott határozatok elleni fellebbezéseket.
  5. más hatósági eljárásokban építésügyi, illetve örökségvédelmi szakhatóságként jár el, szakhatósági állásfoglalásokat ad ki.